Hava Durumu
HABERLER
    DÜVE ALIM DESTEĞİ BAŞVURULARI BAŞLADI
    2020 YILI 2.DÖNEM BUZAĞI DESTEKLEMELERİ ÖDENİYOR
    KKYDP 14.2 ETAP BAŞLADI
    2020 YILI BUZAĞI DESTEKLEME BAŞVURULARINDA 2.DÖNEM
    MANİSA İLİ DAMIZLIK SIĞIR YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ GENEL KURUL İLANI
    ÜRETİCİLER BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDE
    “ALO BUZAĞI” UYGULAMASINA YOĞUN İLGİ
    DAMIZLIK BİRLİĞİ ÜYELERİNE ALIŞVERİŞ KOLAYLIĞI
    SÜT BAYRAMI ÖDEMİŞ’TE YAPILDI
    DAMIZLIK BİRLİĞİ ÜYELERİNE AVANTAJLI KREDİ
    MERALARIN İMARA AÇILMASI HAYVANCILIĞA DARBE VURUR
    MEVLİD KANDİLİ’NDE VATANDAŞLARA SÜT İKRAMI
    DAMIZLIK BİRLİĞİ ÜYELERİNE MÜJDE!
    DAMIZLIK BİRLİĞİ ÜYELERİNE DÜVE ALIM KREDİSİ
    BERBER’DEN DAMIZLIK BİRLİĞİ’NE ZİYARET VE ÖVGÜ
    KÜPELEME YETKİSİ BİRLİĞİMİZDE
    BİRLİĞİMİZ ARAÇ FİLOSUNU BÜYÜTÜYOR
    2011 OCAK ŞUBAT MART SÜT PRİMLERİ MAYIS AYINDA ÖDENİYOR
    TURİZM HAFTASINDA SÜT DAĞITTIK
    T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.TARAFINDAN KULLANDIRILAN DÜŞÜK FAİZLİ YATIRIM VE İŞLETME KREDİLERİ UYGULAMA TEBLİĞİ YAYINLANDI
    AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI ARİF KOŞAR BİRLİĞİMİZE ZİYARET ETTİ
    KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARINI DESTEKLEME PROĞRAMI AÇIKLANDI
    2011 YILI TARIMSAL DESTEKLEMELER AÇIKLANDI
    SÜTTEKİ SORUNLAR DENİZLİ DE TARTIŞILDI
    ZİRAAT BANKASI TARIMSAL BANKACILIKTAN BİRLİĞİMİZE ZİYARET
    ANADOLU HAYVANCILIK VE BİRLİĞİMİZ 2010 YILI İŞBİRLİĞİNE İMZA ATTI
    BİRLİĞİMİZDEN EĞİTİM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI
    ÜRETİCİLERE MAZOT, GÜBRE VE TOPRAK ANALİZİ ÖDEMESİNE İLİŞKİN TEBLİĞDE DEĞİŞİKLİK
    KKYDP 2010 YILI MAKİNE EKİPMAN HİBE KABULLERİ AÇIKLANDI
    BAŞKANIMIZ İZİMDER TOPLANTISINDA
    ÖN SOYKÜTÜĞÜ KÜPELEME YETKİ DEVRİ YAPILDI
    BAŞKANIMIZ AHMET KIRLIOĞLU’NUN SÜT GÜNÜ MESAJI
    TAHİR TÜFEKÇİ YE TEŞEKKÜR PLAKETİ VERİLDİ
    2010 YILI ANAÇ DESTEKLEMELERİ ÖDENDİ
    MERKEZ BİRLİĞİ YENİ BİNASINDA
    SEL MAĞDURUNA BORÇ ERTELEME DON ZARARINA DESTEK
    YENİ HİZMET BİNAMIZDAYIZ
    DEMİRCİ DE EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI
    ZOOTEK HAYVANCILIK TİC.LTD.ŞTİ. FİRMASINDAN EŞLEŞTİRME EĞİTİMİ
    SALİHLİDE EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI
    ÜRETİCİMİZE ZİRAAT BANKASINDAN BÜYÜK FIRSAT
    BİRLİK BAŞKANIMIZ EGE TV DE ET İTHALATI’NI DEĞERLENDİRDİ..
    SEKTÖRÜMÜZ CANLANIYOR KIZLARIMIZ KURTULUYOR...
    MANİSA İL GENEL MECLİS BAŞKANIMIZ BİRLİĞİMİZE ZİYARETTE BULUNDU
    MANİSA’DA SÜT ŞÖLENİ...
    AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi Birliğimize Ziyaret Etti
    DAMIZLIK DÜVE SATIŞLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR...
    BİRLİK TANITIM
    YENİASIR TV SÜT HAYVANCILIĞININ SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Para Piyasaları
Anket
E-Bülten
 Ad Soyad :  
 E-Posta   :
ekle    çıkar

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği 25. Olağan Genel Kurulunda katılan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, üreticinin süt primi desteğinin bu ay içinde ödenmiş olacağını ve pamukta prim miktarının da kilogram başına 42 kuruş olarak belirlendiğini açıkladı.

Bakan Eker, tarımın, stratejik, ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan son derece önemli bir sektör olduğunu belirterek, tarım sektöründe son 8 yılda tarım kanunu, tarım sigortaları kanunu, toprak koruma kanunu, üretici birlikleri kanunu, gıda kanunu, veteriner hizmetleri kanunu, biyogüvenlik kanunu gibi 13 temel kanunu yürürlüğe koyduklarını, tarımın birçok alanda daha çok gelişmesine imkan tanıyan düzenlemelerin hayata geçirildiğini söyledi. Türkiye'de rekabet gücünün istenilen düzeyde olmamasının tarım sektörünün en önemli sorunlarından biri olduğunu ifade eden Bakan Eker, verimliliği olumsuz etkileyen bazı yapısal sorunlar bulunduğunu, bunlardan birinin tarım arazilerinin miras yoluyla sürekli bölünmesi olduğunu ifade etti.
Yaptıkları düzenlemeyle tarım arazilerine asgari bölünme kriterini getirdiklerini, tarım arazilerinin şu an 20 dekarın altında bölünemediğini vurgulayan Eker, toprak bölünmesini önlemek için başka bir çalışmanın daha olduğunu belirtti. Bakan Eker, varislerin kendi aralarında anlaşıp, toprağı ehil olana devredebileceğini, toprağın tamamını satın almak isteyen mirasçıya ucuz kredi sağlanacağını, hisselerini satmak istemeyenlerin bir araya gelerek şirket kurup, o şirkette herkesin hissesi, mirastaki hakkı oranında temsil edilebileceğini, bu tür alternatiflerle toprak bölünmeyi engelleyecek bir yapı kurmak için çalıştıklarını anlattı.
Konuşmasında arazi toplulaştırması konusuna da değinen Bakan Eker, 2003-2010 döneminde yaklaşık 1 milyon hektar alanda toplulaştırma yapıldığını, halen 2 milyon 400 bin hektar alanda toplulaştırma çalışmasının sürdüğünü, 2012 yılı sonunda tamamlanacağını dile getirdi. 1 milyon hektarlık alanda toplulaştırma yapmanın yaklaşık 1 milyar liraya mal olduğunu belirten Bakan Eker, yılda 1 milyon hektar alanda toplulaştırma yaparak 2023'ten önce toplulaştırmayı tamamlamak istediklerini söyledi. Bakan Eker, 1994'te sulamaya açılan Harran Ovası'nda hatalı sulama teknikleri nedeniyle 50 bin hektarın üzerindeki alanda olumsuz etkiler hissedildiğini, bu alanın 41 bin hektarının kurtarılması için geçen yıl proje başlattıklarını, drenajla daha önce kaybedilmiş toprakların yeniden üretime kazandırılmasına çalıştıklarını anlattı.
Süt üretimine verdikleri desteklere de değinen Bakan Eker, 334 milyon lira süt prim desteği, 250 milyon lira yem desteği ödendiğini, inek sütü için önce litre başına 4 kuruş destek primi öngörüldüğünü fakat daha sonra bu primi yüzde 100 artışla litre başına 8 kuruşa çıkarttıklarını, bu desteğin de bu ay içerisinde üreticiye ödenmiş olacağını söyledi.
Konuşmasında Et ve Balık Kurumu'nun (EBK) özelleştirme kapsamından çıkarıldığını ve 8 kombinaya yaklaşık 75 milyon lira yatırım yapıldığını hatırlatan Bakan Eker, kurumun besiciden aldığı karkas etin fiyatının 13 liraya çıkartıldığını, ayrıca besicilerin fiyat farkından etkilenmemeleri için ithalatta gümrük vergisi oranının da yüzde 60'a yükseltildiğini ve buna ek olarak üreticiye kesim yaptığı hayvan başına da 300 lira destek verildiğini anlattı. Sivas, Denizli ve Yozgat gibi hayvancılığın gelişmekte olduğu şehirlere EBK kombinaları kurmayı planladıklarını ve Kurban Bayramı döneminde Trakya'ya Anadolu'dan hayvan geçişi konusunda getirilen yasakla ilgili çok eleştiri aldıklarını anlatan Bakan Eker, ''Türkiye'de ilk defa bir bölge şaptan ari hale geldi. Üç sene emek harcadığımız bir konuyu getirip bir tek Kurban Bayramı’nda Anadolu'dan Trakya'ya geçiş yaparsanız orayı tekrar şaplı bölge haline getirme riskiniz çok yüksek olurdu. Trakya hayvancılık ihracatında bir üs haline gelebilir, o tedbiri almasaydık Türkiye'ye kötülük yapmış olurduk'' diye konuştu. Tarıma dayalı sanayiye de önemli destek verdiklerini, Kırsal Kalkınmanın Desteklenmesi Projesi kapsamında Türkiye'de 3 bin tesis kazandırdıklarını ve bu tesislerde 32 bin kişiye istihdam yaratıldığını bildiren Bakan Eker, bu sene de 600 bin lira limitindeki yatırımın yüzde 50'sine hibe desteği verileceğini, buraya ayrılan paranın da 1 milyar liranın üzerinde olduğunu söyledi.
Konuşmasında tarımla ilgili bir çok konuya değinen Bakan Eker, tarım sektöründen hep sorun ve karamsarlıkla bahsedilmemesi gerektiğini, Türkiye’nin 2002 yılında 23 milyar dolarlık tarımsal hasıla ile dünyada 11'inci sırada yer alırken, 2010 yılında 62 milyar dolarlık hasıla ile dünya 7'incisi haline geldiğini ifade etti. Bakan Eker, ''OECD söylüyor bunu. Tarımsal hasılada 11'inci sıradan 7'inci sıraya yükseldiyse bu çiftçilerimizin başarısıdır. Avrupa'da Fransa'yı, İtalya'yı, İspanya'yı, Rusya'yı geride bıraktık. Bu acemi şansı değil, 2008, 2009 ve 2010'da 3 yıl arka arkaya Türkiye OECD sıralamasında dünya 7'incisi oldu. 2011 seçimlerinden sonraki dönemde programımız şu; tarım ürünleriyle ilgili dünya standartlarında, gelişmiş pazar ekonomilerinin sahip olduğu pazarlama ve piyasa düzenlerinin kuruluşlarını oluşturmayı hedefliyoruz. TZOB'la yaptığımız görüşmelerden sonra Süt Müdahale Kurumu kurulmasıyla ilgili bir çalışma başlattık. Onu hayata inşallah geçirmeyi hedefliyoruz. Ancak sadece sütle ilgili değil Türkiye'nin sahip olduğu önemli ürünlerin tamamında bir piyasa düzeni, müdahale sistemi oluşturmayı hedefliyoruz.'' şeklinde konuştu.
Havaların biraz yağışlı gitmesiyle pamuk ekilişlerinde biraz gecikme olduğunu, üreticilerin de prim miktarını merak ettiğini kaydeden Bakan Eker, pamukta maliyetlerin yüzde 50'sini ödeyeceklerini ve 2011 yılı için pamukta kilogram başına 42 kuruş destek vereceklerini ve prim ödemelerinin de haftaya yapılacağını açıkladı. Tarımsal üretim desteklerinde devraldıkları noktaya göre yaklaşık 10 katlık artış olduğunu kaydeden Bakan Eker, 2001'de 600 milyon liraya yakın nakit destek verildiğini, 2002'de bu rakamın 1 milyar 800 milyon liraya, 2010 yılında ise 6,5 milyar liraya yükseldiğini, bu desteğin sulama yatırımları ve benzerlerini kapsamadığını, nakit ödendiğini bildirdi.
Tarımsal kredilere konusunda, banka kredisi için çiftçilerden teminat olarak şehirde ev vesaire istenmesi gibi uygulamalardan kendilerinin de rahatsızlık duyduğunu belirten Bakan Eker, bunun bir kanun olmadığını, bankanın kendi mevzuatıyla şubesine verdiği bir inisiyatif olduğunu, tespit ettiklerinde gerekli işlemlerin yapılması yönünde banka yönetiminin de, kendilerinin de konunun üzerinde durduklarını dile getirdi. Buna rağmen 2010 yılında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi'nin kullandırdığı kredi miktarının 16 milyar 300 milyon lira olduğunu kaydeden Bakan Eker, 2002'de 529 milyon lira olan kredi miktarının 30 kat artışla bu rakama ulaştığını ve 2011 yılı ilk 3 ayında kullandırılan kredinin ise 3 milyar 976 milyon lira olduğunu kaydetti.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, eskiden destek ödemelerinin 1 yıl sonra yapıldığını, şimdi yıl içinde ödediklerini dile getirerek bu yıl da Mayıs ayı başına kadar 3,6 milyar lira ödeme yaptıklarını, desteklerin büyük kısmının yılın ilk 6 ayında ödendiğini anlattı. Türkiye'de sığırcılık alanında büyük gelişme olduğunu, 8 yıl önce Türkiye'de 50 ve üzeri büyükbaş olan işletme sayısı 4300 iken bugün bu sayının 20 bine ulaştığını ifade ederek 8 yıl önce toplam sığır varlığının yüzde 18-19'u kültür ırkı olan Türkiye'de, bugün bu oranın yüzde 38-39'a yükseldiğinin altını çizen Bakan Eker, sorunun küçükbaş hayvancılıkta olduğunu bu nedenle, küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesine çalıştıklarını sözlerine ekledi.
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği